Venüste Neden Yaşam Yoktur

Venüste Neden Yaşam Yoktur

# Mayıs 20, 2018 # Bilim Dünyadan Uncategorized 0

     Venüs adını eski roma tanrıçasından alır, eski yunandaysa afrodit aşk ve güzellik tanrıçası, venüsün bir diğer adı ise çoban yıldızıdır. Çıplak gözle görülebildiği için birçok ekinde yer edebilmiş bir gök cismidir. Venüs güneş doğmadan hemen önce ya da güneş battıktan sonra görülebilir, görülebildiğinde gökyüzündeki en parlak cisimdir.

     Venüs güneşe uzaklık açısından merkürün ardından ikinci sırada bulunan gezegendir. Venüse ait en güncel bilgiler ESA(Avrupa Uzay Ajansı)’nın 2006-2014 yılları arasında incelemelerde bulunan uzay aracı venüs ekspressin görevi boyunca topladığı verilerden edinilmektedir. Venüs tarih boyunca incelenmek üzere en çok uzay aracının gönderildiği gezegen olmuştur. Venüse gönderilmek istenen ilk araç 1961 yılında bir yazılım hatası sonucunda yörüngesinden sapmış, patlamıştır. Bir yıl sonra ise ilk venüs sondası Mariner 2 görevine başlamış, venüsün 35.000 km yakınından geçerek dünyaya venüs hakkındaki ilk bilgileri göndermiştir.

     Venüs çoğunlukla dünyanın ikizi olarak adlandırılır, bunun nedeniyse yaşam kuşağında yer almasıdır. Yani güneşe belli bir uzaklıkta bulunması ve büyüklüğünün neredeyse dünyayın boyutuyla eş olmasından kaynaklı bir benzetmedir. Venüs dünyadan yalnızca 1,2 oranında daha büyüktür.

    Venüste sıvı halde su bulunmaz, venüste bir manyetik alan bulunmaz ve venüste ısı 427-450°C olması nedeniyle güneşe en yakın gezegen olan merkürden bile yüksektir. Neden sıvı bulunmaz, manyetik alanı neden yoktur, ısı neden bu kadar çoktur? Tüm bu sorular birbiriyle etkileşimli yanıtlar barındırır. Öncelikle manyetik alanın bulunmamasının nedeni ve manyetosferin ne olduğunu açıklamak, venüste yaşamın neden var olmadığı konusunda bizleri aydınlatacak olan kaynağı oluşturacaktır.

     Venüs atmosferinde incelemeler sonucunda bolca CO² olduğu anlaşılmıştır. Venüste su bulunsada bu atmosferde su buharı halindedir. Venüsteki bütün su buharı eğer sıvı halde olsaydı gezegenin tamamını yalnızca 2,5cm oranında kaplayabilirdi. Venüste oksijen ve hidrojen bulunmasına rağmen güneş ışınlarının aşırı etkisi altında kalan bu gazlar CO²’ye dönüşmektedir. Güneş ışınlarının bu kadar etkili olmasının nedeniyse venüste koruyucu bir manyetik kalkan olan manyetosferin bulunmayışındandır. Bu dönüşüm bir iklim felaketini beraberinde getirmiş, bu nedenle venüsteki sıcaklık bu denli artarak merkürden bile yüksek ölçümlenmiştir.

     Venüste CO² salınımının çok yüksek olması, bildiğimiz anlamda yaşamı olanaksız kılacak bir iklim felaketine dönüşmüştür. Dünyanın ikizinin yaşamakta olduğu bu iklim felaketi hepimizin üzerinde düşünmemiz gereken bir sonu bize anlatmaktadır.

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider
Java’ya Merhaba
Java Teknolojisi nedir ve neden ihtiyacımız olsun? Java bir programlama dili ve bilgi işlem ortamı olarak ilk olarak Sun Microsytem Read more.
PR VS AD? Reklam nedir, ne değildir?
   Shakira, Darth Vader’ı alt etti; Pop yıldızın Activia sponsorlu müzik videosu tüm zamanların en çok paylaşılan reklamına dönüşmesi: bit.ly/1ogx9UW Read more.
Venüste Neden Yaşam Yoktur
     Venüs adını eski roma tanrıçasından alır, eski yunandaysa afrodit aşk ve güzellik tanrıçası, venüsün bir diğer adı ise Read more.
Glade, gtk+ ?
GLADE Glade Nedir? Gtk Builder? Gtk Builder İşlevleri? ÖRNEKLER Glade Nedir? Glade, Gnome Masaüstü ortamına ,GTK+ araçkiti için hızlı ve Read more.
Adım adım “python” ile altyazı editörü
#!/usr/bin/env python # -*- coding: utf-8 -*- # vim: ts=4:sw=4 class srt_editor(): def __init__(self,dosya, sure,durum=False): # kullanıcıdan gelen ana değişkenler Read more.
Parça parça “Crystallizing Public Opinion”
.. the professional concept of public relations has its roots in pirimitive times, though relationship between those who led and Read more.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir