RADYO’NUN ALTIN ÇAGI VE TELEVİZYON YAYINCILIĞINA ETKİSİ

RADYO’NUN ALTIN ÇAGI VE TELEVİZYON YAYINCILIĞINA ETKİSİ

# Mayıs 20, 2018 # Eğlence Teknoloji Uncategorized 0


Ticari radyo ve ilk bu amaçla kurulan istasyon 1920’de denenmeye başlamıştır. Program yayınlarının kayıt edilebilmesinden önce, radyo yayınlarını canlı olarak yayınlamak zorundaydı.

1923’te, iki istasyon, WEAF ve WNAC —ABD’nin doğu tarafındaki yayıncılar, kendi yayınlarını iki ayrı kanaldan ve telefon hattı üzerinden aynı anda yayınlamaya karar verdiler.

Diğer istasyonların bu seçilmiş gruba katılmasıyla kavram olarak radyo ağı doğmuş oldu.

Radyonun ilk zamanlarında AT&T bu yeni oluşumun kontrolönü almayı denedi. Onların iddiası radyonun sadece bir ‘kablosuz telefon servisi’ olduğuydu, onlar telefon servislerini kontrol edebilmeleri dolayısıyla bunun onların aynı zamanda radyoyu da kontrol edebilecekleri anlamına geldiğini düşünmekteydiler.

1926 yılında NBC ilk radyo yayınını yaptı, başlangıçta kırmızı ve mavi olarak iki ayrı istasyon yayını vardı. Radyonun Altın Çağı ise 1929 civarlarında başladı.

Bu çağ sırasında dikkate değer olan bir diğer şey ise Orson Welles’in Dünyalar Savaşı adlı uyarlama programında, o güne değin haberleri sunmuş olan spikerin ağzından insanların ‘dünyanının marslılar tarafından işgal edilmekte olduğunun’ duyulmasıyla birlikte insanların paniğe kapılmasına ve kaosa neden olmuş, sonrasında oluşan etki Cantril ve arkadaşlarının yaptığı araştırmalarla ortaya konmuştur.

Bu radyo programları oluşumun nasıl aileleri geceden geceye ve kadınların her gün ve öğlenleri Soap Operas(özellikle bir sabun şirketinin tipik bir şekilde sponsor olduğu radyo programı) etrafına topladığı asıl hikayemiz.

Bir şey daha, radyo 1930’larda günümüzde göründüğü gibi sadece spesifik müziklerle ve–veya felsefi olarak tasarlanmış değildi. O bir aile ortamıydı.

“Amos ‘n Andy,” “Gunsmoke,” “The Shadow,” “Our Miss Brooks,” “Superman,” “Ellery Queen, “Dick Tracey,” “Buck Rogers,” ve “Sixty-Four Dollar Question.” bunlara benzer programları aileler radyonun etrafında oturarak izlediler.

Bir çok Altın Çağ’a ait radyo draması en sonunda televizyonda yapılır hale geldi. 1950’lerin ortalarında televizyon daha ortak bir alan olmaya başlıyor ve radyo reddedilmeye doğru ilerliyordu. Bir çok otorite Altın Çağın sonunu 30 Eylül, 1962’deki Suspense ve Yours Truly Johnny Dollar’ın son bölümüyle olduğu kabul eder.

Gerçek ise, bazı programların televizyona aktarıldığında izleyicilerin hayal kırıklığına uğramış olmalarıydı. İnsanların dinlediklerinden dolayı hayallerinde oluşanlar ile televizyonda gördükleri uyuşmamış, aynı ölçüde olmamıştı.

Radyo metinleri o anda etrafta neler döndüğünü anlatmak için de bazı işaretleri vardı.

— ‘Emma, neden pencereye doğru gidiyorsun?’
— ‘Senin parlak kırmızı elbiseyi giymekte olduğunu gördüm, Clara.’

Ve daha sonrasında ses efektleri ——- kayıt edilmiş veya oluşturulmuş adımlama, at nalı sesleri, kapının sesli kapanması, yağmur, yıldırım, araba motoru, köpek havlaması, bebek ağlaması, kuş ciklemesi vb. ses efektleri.

İlk zamanlarında tüm ses efekleri canlı yayın sırasında, ekipmanlar ile yapılmak zorundaydı.

Kaynaklar.
https://www.britannica.com/topic/Golden-Age-of-American-radio
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/RadioDrama
http://www.cybercollege.com/frtv/frtv018.htm

Java’ya Merhaba
Java Teknolojisi nedir ve neden ihtiyacımız olsun? Java bir programlama dili ve bilgi işlem ortamı olarak ilk olarak Sun Microsytem Read more.
PR VS AD? Reklam nedir, ne değildir?
   Shakira, Darth Vader’ı alt etti; Pop yıldızın Activia sponsorlu müzik videosu tüm zamanların en çok paylaşılan reklamına dönüşmesi: bit.ly/1ogx9UW Read more.
Venüste Neden Yaşam Yoktur
     Venüs adını eski roma tanrıçasından alır, eski yunandaysa afrodit aşk ve güzellik tanrıçası, venüsün bir diğer adı ise Read more.
Glade, gtk+ ?
GLADE Glade Nedir? Gtk Builder? Gtk Builder İşlevleri? ÖRNEKLER Glade Nedir? Glade, Gnome Masaüstü ortamına ,GTK+ araçkiti için hızlı ve Read more.
Adım adım “python” ile altyazı editörü
#!/usr/bin/env python # -*- coding: utf-8 -*- # vim: ts=4:sw=4 class srt_editor(): def __init__(self,dosya, sure,durum=False): # kullanıcıdan gelen ana değişkenler Read more.
Parça parça “Crystallizing Public Opinion”
.. the professional concept of public relations has its roots in pirimitive times, though relationship between those who led and Read more.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir